ZALECENIA DLA SĘDZIÓW

 

zaleceniaKolejny raz przekazuje informacje, które należy wdrożyć w proces sporządzania dokumentacji sędziowskiej, jak również inne spostrzeżenia do stosowania:

 1. Zapis dotyczący UNIFIKACJA PZPN ma zastosowanie wyłącznie w zawodach, które do tego zapisu mają zastosowanie. Nie którzy z Was sporządzając sprawozdanie np. z ligi okręgowej wpisują tekst „ zawody prowadzone zgodnie z unifikacją PZPN”.  Proszę dokonywać wpisów tylko takich, jakie są konieczne.
 2. Dość często dochodzi do zamiany asystentów bez zgody – sędziego lub referenta obsady. Chciałbym przypomnieć, że jest dopuszczalna sytuacja w przedmiocie zamiany asystentów, ale wyłącznie przez sędziego . Taka sytuacja musi zostać opisana w protokole. Proszę więc na przyszłość nie dokonywać samowolnych zamian,  jeśli nie będzie to odnotowanie przez sędziego zawodów w protokole, to mamy do czynienia z nieprawidłowymi wpisami w dokumentacji pomeczowej.
 3. Tego nie powinienem powtarzać –  sprawa przyjazdu sędziów na zawody. Dochodzą sygnały, również od członków Zarządu Płockiego Związku Piłki Nożnej, że sędziowie notorycznie nie stosują się do Regulaminu Rozgrywek MZPN w przedmiocie czasu przyjazdu na zawody. Niestety, jest to w niektórych przypadkach prawda i proszę o poważniejsze potraktowanie tego OBOWIĄZKU. Konieczne jest zatem , aby sędziowski zespół, sędzia przybywał na zawody co najmniej 45 minut przed planowym pierwszym gwizdkiem  . Ten czas jest potrzebny na dokonanie wielu czynności administracyjnych, ale także na sprawy czysto sędziowskie – mam tutaj na uwadze np. krótką przedmeczową rozgrzewkę ,odprawę z kierownikami drużyn lub rozmowa z sędziami asystentami.   Tym, którzy nie będą się stosować do zaleceń Centrali, niestety będą wyciąganie sankcje natury regulaminowej.
 4.  Dokonywanie prawidłowości zapisów w sprawozdaniu z zawodów. Nie można dokonywać skrótów myślowych lub dwuznacznych określeń . To samo tyczy się w przedmiocie czasu sporządzania sprawozdania w systemie extranet. Skoro zawody odbyły się w sobotę, to max czas na przesłanie sprawozdania w extranecie jest poniedziałek , zawody z niedzieli max. do wtorku . Oczywiście im wcześniej, tym lepiej.  Wydział Gier informuje, że bardzo często sędziowie ten termin znacznie przekraczają, a najczęstszym powodem jest awaria komputera lub brak sieci. NIESTETY,  to nie może być powód usprawiedliwiający  dla sędziego.  Wysyłanie pocztą papierowych dokumentów po zawodach – jest bez zmian.
 5. Kolejną sprawą i to bardzo ważną,  jest brak złożonych podpisów przez kierowników drużyn po zakończeniu spotkania w protokole sędziego.  Przypominam jeszcze raz, że takie podpisy są obowiązkowe na każdych zawodach. Ten wymóg jest bezwzględny i mogą pojawiać się z tego tytułu bardzo poważne konsekwencje.                             Zatem pozostaje mi tylko trzymać za Was kciuki, aby zalecenia oraz wskazówki właściwie zostały wdrażane.             Z poważaniem Tomasz Garwicki

Szkolenie sędziów i egzaminy poprawkowe.

znakWitam! Przypominany Kol. sędziom i obserwatorom,że dzisiaj tj.07.09.2017 r.  o godz.18.00 jest pierwsze szkolenie na Stadionie Wisły Płock. Szkolenie poprowadzi  sędzia asystent międzynarodowy- Kol. Sokolnicki Paweł. Obecność obowiązkowa!!!

Jednocześnie informuję o następnym szkoleniu w dn.19.09.2017 r. oraz egzaminach poprawkowych również w tym samym dniu  na Stadionie Miejskim.

 

Egzaminy sędziowskie+ szkolenie

wsedzInformujemy ,że biegowych egzaminów sędziowskich w dn.29.08.2017 nie zaliczyli : Szemborski S. Waćkowski B, Mosakowski Ł. Nowicki M. Teorii nie zaliczyli: Rosiak B, Piwoński A, Tokarski, Waćkowski, Flak, Szczepankiewicz K, Dziepak M, Kamiński K, Lipiński A . W/w Koledzy pozostają do dyspozycji Referenta Obsady. Kol. Lipiński i Kamiński z uwagi na zdane egzaminy w Kozienicach będą brani pod uwagę w obsadzie jedynie jako s.asystenci.

Termin poprawki ustalono wstępnie na 19.09.2017 r.. Godzina poprawki będzie podana w późniejszym terminie.

Pierwsze szkolenie sędziowskie odbędzie się 7 września 2017 r. o godz.18.00  na stadionie Wisły.Obecność obowiązkowa !!!

Ruszamy

gwizdekJutro inaugurujemy rozgrywki Pucharowe na szczeblu Płockiego OZPN.  Po dzisiejszym spotkaniu z przedstawicielami klubów , kilka informacji służących lepszej organizacji i zarządzaniu. 

 1. Sędziowie – obowiązkowa akceptacja zawodów w extranecie ( do środy) .
 2. Rzetelne, terminowe  oraz właściwe wypełnienie dokumentacji pomeczowej, szczególnie z uwzględnieniem: – wpisu dot. trenera (licencja); informacji w  zakresie sprawowanej opieki medycznej wraz z wyszczególnieniem noszy i noszowych; ilości oznakowanych służb porządkowych; unifikacja PZPN oraz innych zagadnień wyszczególnionych w Regulaminie MZPN na sezon 2017/2018.
 3.  Każdorazowo w przypadku dokonania wpisów w dokumentacji pomeczowej przez sędziego, z których mogą wynikać sankcje natury regulaminowej, czy spory lub zastrzeżenia przypominam sędzią , że obowiązkowo takie dokumenty muszą być podpisane przez kierowników drużyn lub ustawowego przedstawiciela reprezentującego zespół w rozgrywanych zawodach.
 4. Oświadczenia dot. badań lekarskich –  Od tego sezonu zmiana w tym zakresie – obowiązkowo musi być adnotacja w dokumentacji pomeczowej (sprawozdanie)  przekazania oświadczeń wraz z podpisani kierowników  drużyn.  Taki sposób postępowania stosujemy we wszystkich spotkaniach, bez względu na klasę rozgrywkową. Przypominam, że przekazane oświadczenia załączamy do sprawozdania z zawodów.
 5. Wydział Gier POZPN przypomina i prosi wszystkich arbitrów, aby przy wypełnieniu sprawozdań dokonywali właściwych wpisów dot. klasy oraz kategorii rozgrywek – w przeszłości zdarzały się przypadki improwizacji , co nie powinno mieć miejsca.
 6. W załączeniu katalog IFAB oraz skrócone zasady gry 2017/2018 dla przypomnienia.  Katalog IFAB , skroconezasadygry20172018   Ze sportowym pozdrowieniem Tomasz Garwicki

OBOWIĄZKOWE SZKOLENIE DLA SĘDZIÓW I OBSERWATORÓW

karyWydział Sędziowski Płockiego Związku Piłki Nożnej przypomina, że w dniu dzisiejszym 12 czerwca 2017 roku (poniedziałek) o godzinie 17:30 ( Płock , siedziba OZPN ul. Łukasiewicza 34 ) odbędzie się szkolenie sędziowskie. Tematem szkolenia zagadnienie zawsze aktualne – kary indywidualne, które poprowadzi prelegent kolega Tomasz Marciniak.

Obecność na ostatnim szkoleniu w rundzie wiosennej sezonu 2016/2017  jest obowiązkowa. 

pobrane Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Adrianny Bieńkowskiej – żony Naszego kolegi sędziego z Wydziału Sędziowskiego Płockiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej Jarosława Bieńkowskiego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 31 maja 2017 roku o godzinie 13:00 na cmentarzu komunalnym w Płocku ul. Bielska. 

Zarząd WS POZPN.

WARTO POZNAĆ ZASADY?

ręka  Od zarania dziejów zagadnienie dotyczące ręki, było zawsze aktualnym tematem sporów i kontrowersji. Nie szukano bowiem usprawiedliwienia w decyzji arbitra, lecz za wszelką cenę przedstawiano problem jako błąd, który nie powinien się wydarzyć. Obecne Przepisy Gry w pewnym stopniu wypracowały mechanizmy oraz sposoby podejmowania prawidłowych werdyktów w tym zakresie. Generalna zasada jest taka, że zagranie piłki ręką ma miejsce w sytuacji, gdy zawodnik rozmyślnie dotknie piłkę dłonią lub ramieniem. W tym aspekcie bierzemy pod uwagę:

 • Czy ma miejsce ruch ręki do piłki ( nie piłki do ręki),
 • Odległość przeciwnika od piłki ( tzw. piłka nieoczekiwana),
 • Ułożenie rąk, które samo w sobie niekoniecznie stanowi o naruszeniu Przepisu,
 • Dotknięcie piłki nastąpiło poprzez trzymany w ręce przedmiot
  ( ochraniacz, element stroju lub inny przedmiot),
 • Jeśli piłka została trafiona przedmiotem rzuconym w jej kierunku ( np. but zawodnika, ochraniacz itp.). 

czytaj więcej

KONTROLA PIŁKI PRZEZ BRAMKARZA

bramkarz       Przepisy Gry w Piłkę Nożną w pewnym stopniu zrewolucjonizowały zagadnienie w aspekcie interwencji bramkarza we własnym polu bramkowym. Bramkarz nie ma szczególnych praw i jest traktowany na równych zasadach z zawodnikiem drużyny przeciwnej, który walczy o piłkę. Doprecyzowano natomiast moment kontroli nad piłką bramkarza. Pamiętać trzeba, że nie wszystkie sytuacje są czarno-białe, ale przedstawione zasady w pewnym stopniu ułatwią podejmowanie trafnych werdyktów i zrozumienie dla uczestników widowiska piłkarskiego.  Dwa ważne aspekty w tym zagadnieniu:

 1. Bramkarz, który wszedł w posiadanie piłki, nie może być atakowany przez przeciwnika. Taka kontrola piłki przez bramkarza jest uważana, gdy: 

czytaj więcej