Kolejnym zagadnieniem, które również nie należy do prostych i łatwych jest SPALONY. Przepisy Gry w Piłkę Nożną stanowią, że zawodnik jest na pozycji spalonej, jeżeli:
- Jakakolwiek część głowy, ciała czy nóg znajduje się na połowie przeciwnika – wyłączając linię środkową, która jest linia neutralną, i
- Jakkolwiek część głowy, ciała lub nóg jest bliżej linii bramkowej drużyny przeciwnej niż zarówno piłka, jak i przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej.
WAŻNE – dłonie i ręce wszystkich zawodników, włączając oczywiście bramkarza nie są brane pod uwagę przy ocenie pozycji spalonej.
Każdy zatem zawodnik, który przebywa na pozycji spalonej w momencie, gdy piłka zostaje zagrana lub dotknięta przez współpartnera , może być ukarany jedynie wtedy, gdy jest AKTYWNY W GRZE poprzez :
- Branie udziału w grze poprzez zagranie lub dotknięcie piłki podanej lub dotkniętej przez współpartnera, lub
- Przeszkadzanie przeciwnikowi poprzez:
- Utrudnienie przeciwnikowi zagrania lub możliwości zagrania piłki przez wyraźne zasłonięcie mu pola widzenia, lub
- Atakowanie przeciwnika w walce o piłkę, lub
- Ewidentną próbę zagrania piłki, która znajduje się blisko niego i próba ta ma wpływ na przeciwnika, lub
- Wykonywanie ewidentnych działań , które jednoznacznie wpływają na możliwość zagrania piłki przez przeciwnika.
- Osiąganie korzyści poprzez zagranie piłki lub przeszkodzenie przeciwnikowi , gdy piłka :
- Trafiła do zawodnika na pozycji spalonej po rykoszecie lub odbiła się od słupka, poprzeczki lub przeciwnika,
- Trafiła do zawodnika na pozycji spalonej w skutek rozmyślnej parady obronnej dokonanej przez przeciwnika.
Nie będzie spalonego, kiedy zawodnik znajdujący się na pozycji spalonej, otrzymuje piłkę od przeciwnika , który zagrywa ją w sposób rozmyślny, oczywiście wyłączając rozmyślną paradę obronną. Jak również , gdy zawodnik otrzymuje piłkę bezpośredni : z rzutu od bramki, wrzutu i rzutu rożnego. Dla wyjaśnienia- „PARADA OBRONNA” ma miejsce wtedy, gdy zawodnik próbuje wybić piłkę lecącą do bramki lub bardzo blisko bramki i używa do tego jakiejkolwiek części ciała z wyłączeniem rąk ( poza bramkarzem interweniującym we własnym polu karnym).
Aby zagadnienie spalonego, pozycji spalonej oraz użytych pojęć było bardziej czytelne oraz zrozumiałe przyjmuje się następujące definicje pojęć użytych przez International Board w Przepisach Gry 2016/17 do stosowania we wszystkich rozgrywkach prowadzonych przez PZPN i wojewódzkie ZPN.
Atakowanie przeciwnika w walce o piłkę:
- Ocenia się, czy miało ono miejsce w momencie zagrania lub usiłowania zagrania piłki przez zawodnika drużyny broniącej.
- Jeżeli zawodnik znajdujący się na pozycji spalonej znajduje się za przeciwnikiem zagrywającym lub usiłującym zagrać piłkę, może być uznany za spalonego z tytułu „atakowania przeciwnika w walce o piłkę” tylko wtedy, gdy dochodzi do kontaktu fizycznego między nimi lub gdy ogranicza on ruchy przeciwnika zagrywającego piłkę.
- Również „przeszkadzanie w poruszaniu się przeciwnikowi”, w rozumieniu Art. 12 Przepisów Gry, jest „atakowaniem przeciwnika w walce o piłkę” w rozumieniu Art. 11 Przepisów Gry
- Zawodnik znajdujący się na pozycji spalonej atakujący w rozumieniu postanowień Art. 11 przeciwnika, nie może być uznany za walczącego z nim o piłkę, jeżeli nie mają oni możliwości jej zagrania – np. przelatuje ona nad ich głowami na wysokości uniemożliwiającej jej zagranie.
Odbicie się piłki od przeciwnika
- Ma ono miejsce, kiedy piłka jest kopnięta w kierunku przeciwnika, który nie jest wstanie w jakikolwiek sposób zareagować na to kopnięcie.
- Nie ma znaczenia kierunek, w jakim będzie poruszać się piłka po odbiciu się od przeciwnika.
Rykoszet od przeciwnika
- Ma on miejsce, kiedy piłka jest kopnięta w kierunku przeciwnika, który działając intuicyjnie, nie ma czasu na ruch w jej kierunku, ale nie wykonując ruchu całym ciałem, próbuje ją zagrać nogą, głową, lub tułowiem.
Rozmyślne zagranie
- Poza oczywiście rozmyślnymi zagraniami, ma ono miejsce zawsze wtedy, kiedy zawodnik drużyny broniącej wykonuje ruch w kierunku piłki całym ciałem i zagrywa ją dowolną jego częścią: nogą, głową, klatką piersiową itp.
- Jakość zagrania ani jego kierunek nie mają znaczenia dla uznania, że piłka została rozmyślnie zagrana. Wystarczy dostrzegalne dotknięcie piłki.
Należy ponadto zauważyć, że do Przepisów Gry 2016/17 włączono, znajdujące się wcześniej jedynie w Okólniku nr 2, definicje zachowań zawodnika przebywającego na pozycji spalonej w momencie, gdy piłka zostaje zagrana lub dotknięta przez współpartnera, stanowiących bycie aktywnym w grze poprzez przeszkadzanie przeciwnikowi, tj.
- ewidentna próba zagrania piłki, która znajduje się blisko niego i próba ta ma wpływ na przeciwnika,
- wykonywanie ewidentnych działań, które jednoznacznie wpływają na możliwość zagrania piłki przez przeciwnika.
Za nadal przydatne można zatem uznać, zamieszczone poniżej, wskazówki, które zawarte były we wspomnianym Okólniku:
- „ewidentnie próbuje” – słowa zostały dobrane tak, aby uniknąć sytuacji, w której zawodnik biegnie w kierunku piłki z dużej odległości i zostaje za to ukarany z tytułu spalonego (chyba, że znajdzie się blisko piłki),
- „blisko” – określenie to jest ważne, żeby zawodnik nie został ukarany z tytułu spalonego, jeżeli piłka ewidentnie przelatuje ponad jego głową lub przed nim,
- „wpływ” – odnosi się do możliwości (lub zdolności) zagrania piłki przez przeciwnika i obejmuje sytuacje, w których ruch przeciwnika w celu zagrania piłki jest opóźniony, ograniczony lub uniemożliwiony przez zawodnika przebywającego na spalonym.
Dla ciekawości zmiana Przepisów Gry w art. 11 – spalony, wprowadziła pewną nowość w zarządzeniu rzutu pośredniego za spalonego z miejsca popełnienia przewinienia przez zawodnika , również kiedy to ma miejsce na jego własnej połowie pola gry.
Zaprezentowane zasady oraz interpretacje zapewne pozwolą przybliżyć i lepiej zapoznać się z problemem. Niemniej jednak, zagadnienie dotyczące spalonego jest i będzie zawsze tematem sporów i kontrowersji. Sędziów asystentów nie zastąpią roboty, dlatego postarajmy się w sposób wyważony zaufać pracy arbitrów.