PANIE SĘDZIO CZAS !!!

pobrane

Praktyka boiskowa pokazuje, że nie wszystkim są znane zasady doliczania czasu przez sędziego. Aby być precyzyjnym w tym temacie, trochę przyda się wiadomości. Obowiązujące zasady doliczania czasu : 

Przypomina się sędziom, że wskazanie ilości doliczonego czasu gry przez sędziego technicznego następuje po otrzymaniu informacji od sędziego, na końcu ostatniej minuty regulaminowego czasu gry każdej z części meczu.

Ilość dodatkowego czasu gry określa sędzia według swojej oceny. Określając doliczony czas sędzia zaokrągli go do pełnych minut w górę (np. 1’25’’ to 2 minuty dodatkowego czasu gry). Zakończenie części meczu nastąpi z upływem doliczonego czasu gry pod warunkiem, że w tym czasie nie nastąpiły dodatkowe przerwy w grze wymagające kolejnego doliczenia.

Jeżeli takie przerwy nie nastąpiły, sędzia nie zakończy danej części gry z upływem doliczonego czasu tylko w przypadkach:

  • podyktowania rzutu karnego, kończąc zgodnie z Przepisami Gry,
  • posiadania realnej szansy na zdobycie bramki przez zawodnika jednej z drużyn (tzw. sytuacja stuprocentowa), kończąc w chwili zakończenia prowadzonej akcji (chyba że zakończy się ona podyktowaniem rzutu karnego),
  • prowadzenia przez jedną z drużyn obiecującej akcji ofensywnej.

Jeżeli sędzia przerwie grę krótko przed upływem doliczonego czasu gry z powodu naruszenia Przepisów Gry, może zezwolić na kontynuowanie gry, jedynie gdy wykonywany ma być rzut rożny, rzut wolny lub wrzut (na wysokości pola karnego) z możliwością bezpośredniego strzału na bramkę bądź bezpośredniego zagrania piłki w pole karne.

Jeżeli w dodatkowym czasie gry nastąpią kolejne przerwy w grze z powodu:

  • wymiany zawodników,
  • kontuzji,
  • gry na czas,
  • procedury udzielania kary indywidualnej,

wówczas sędzia zaokrąglać będzie utracony z powyższych powodów czas w górę do 30 sek. – i tak np. wymiana zawodników trwająca 15 sek. spowoduje, że sędzia doliczy dodatkowo 30 sek., kończąc daną część gry zgodnie z podanymi wyżej zasadami. W przypadku dwóch i więcej wymian zawodników przeprowadzanych jednocześnie trwających np. 50 sekund doliczona będzie jedna minuta. Takie wydłużenie dodatkowego czasu gry nie jest wskazywane (wyświetlane na tablicy) przez sędziów.

W przypadku, gdy w chwili upływania regulaminowego czasu gry danej części meczu trwa nienaturalna przerwa w grze (spowodowana np. kontuzją), to:

  • sędzia techniczny pokaże ilość doliczonego czasu gry rutynowo, czyli na końcu ostatniej minuty regulaminowego czasu gry. Czas doliczony powinien uwzględniać czas trwania nienaturalnej przerwy od momentu jej rozpoczęcia do momentu upłynięcia regulaminowego czasu gry.
  • Czas doliczony, pokazany przez sędziego (sędzia techniczny) powinien być przedłużony o czas stracony na zakończenie trwającej w czasie doliczonym, nienaturalnej przerwy w grze. Przedłużania dokonuje się z dokładnością 30 sekund, z zaokrągleniem w górę i nie jest ono wyświetlane na tablicy przez sędziego technicznego.

Jeśli sędzia techniczny nie został wyznaczony na zawody, obowiązki w zakresie doliczonego czasu gry przejmuje wyłącznie sędzia zawodów.