GRAMY DO JEDNEJ BRAMKI – SĘDZIOWSKIE PRZESŁANIE.

RESPECT   
W ten weekend rozpoczynamy zmagania rundy wiosennej, sezonu rozgrywkowego 2016/17 ( IV liga oraz niektóre grupy młodzieżowe już ten start mają za sobą). Zapewne runda ta, wyłoni triumfatorów oraz tych którzy, niestety poniosą porażkę. Jedni będą zadowoleni z osiągnięć, awansów, a inni nie, porażka oraz spadek.

Środowisko sędziowskie docenia duży wkład z  uszanowaniem dla włożonej pracy szkoleniowej przez trenerów, zaangażowania zawodników oraz pracy działaczy sportowych i aktywności klubów. W tej drużynie jest także praca wykonywana przez sędziów, która bardzo często wiąże się z dużą odpowiedzialnością, poświęceniem oraz bezwątpienia presją.

Apelujemy do wszystkich o zachowanie zasad ogólnie przyjętej kultury, wyrozumienia, szacunku oraz rozwagi w ocenie pracy sędziów.

Zarząd Wydziału Sędziowskiego Płockiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej stara się kłaść nacisk na rozwój oraz selekcję sędziów. Jednym z głównych problemów rezygnacji z tej aktywności , jest atmosfera dotycząca przebiegu zawodów . Ta atmosfera często jest nieprzychylna, wroga, i nieobiektywna wobec sędziów.

Każdy sędzia jadąc na zawody stara się wykonać swoją pracę jak najlepiej , w sposób obiektywny i na najwyższym poziomie jaki potrafi . Ta praca niestety jest dość wymagająca , stąd problemów nie da się uniknąć.

Przykłady takich trudnych lub kontrowersyjnych zdarzeń meczowych jest bez liku. Obecny przekaz audiowizualny daje możliwość rozebrania każdej sytuacji na czynniki pierwsze, nawet z kilku ujęć. Nasi arbitrzy niestety na placu boju są sami, nie mają takiej możliwości dokonania klatki – stop, widz niestety taką możliwość ma, nawet z kilkakrotnym powtórzeniem obrazu.

Chcemy, aby takich pomyłek – błędów, było jak najmniej, i w tym kierunku rozwijamy się, szkolimy stosując najnowsze wytyczne i zalecenia sędziowskich władz.

Podstawą pełnienia funkcji sędziego piłkarskiego jest posiadanie autorytetu. Zdarzają się incydentalne przypadki, kiedy osoby uczestniczące w zawodach piłki nożnej dopuszczają się względem sędziego czynów zabronionych w myśl Przepisów Gry w Piłkę Nożną. Takie incydenty nie tylko naruszają autorytet konkretnego sędziego, ale pozostawiają rysę na wizerunku całego Naszego środowiska sędziowskiego. Nie będziemy więc takich tematów chować do lamusa.

Z doświadczenia boiskowego wiemy, że kiedy zawodnik nie wykorzysta szansy na strzelenie bramki – nie trafi piłki do pustej bramki, ma za sobą wsparcie swojego zespołu ( … stary nie udało się, będzie lepiej na drugi raz..), kiedy sędzia popełni przeoczenie, błąd staje się obiektem nieprzyjemnych reakcji . Zapewne sędzia i zawodnik nie chciał się pomylić…

Postarajmy się szanować wzajemnie, a efekty będą widoczne.